Афәттән саклаучы җете күзләр.

2017 елның 22 сентябре, җомга

Тарихка күз салсак 1922нче елның 15нче сентябрендә РСФСРның Халык Комиссарлары Со- веты “Республикаларның санитар органнары ту- рында“ декрет кабул итә. Илдә санитар күзәтчелек белән шөгыльләнүче оеш- маның туган көне шул да- тадан исәпләнә. 1948нче елга кадәр районыбызда санитар хезмәтне район сәламәтлек саклау бү- легендәге урта белемле белгечләр башкара. Санэ- пидстанция 1951нче елда оеша, район башкарма ко- митетының 40 квадрат ме- трлы ике бүлмәсендә урна- ша. Район сәламәтлек са- клау бүлеге мөдире Мин- зирә ӘХМӘТОВАны баш санитар табиб итеп билге- лиләр. Шул елдан башлап ашамлыкларга (ипи, он, суга) лаборатор анализ үт- кәрелә. 1952нче елда элек- ке сәүдәгәр Щербаковның ат сараена урнашалар. 1954нче елда аңа икенче кат төзиләр, 200 кв. метрда белгечләргә, санитар-хи- мия һәм бактериология лабораторияләренә, дез- средство складларына да урын табыла. Ул еллардагы транспортлары – җигүле ат һәм велосипед. 1955нче елда ике “Кавровец“ мо- тоциклы алына. 1956нче елда ГАЗ-51 шассие белән дезкамера кайта. 1953нче елдан СЭСны санитар та- биб Раиф ӘХМӘТҖА- НОВ җитәкли, биредә 33 ел эшләп, “Сәламәтлек саклау отличнигы“, “ТАС- СРның атказанган табибы“ исемнәренә лаек була. 1981нче елда админи- стратив корпусы, хуҗалык блогы, котельные, гаражы булган типовой бина сафка баса. 1986-2015нче еллар- да әлеге хезмәтне Хәниф САБИРОВ җитәкләде. СЭС органнарына – 95 ел Афәттән саклаучы җете күзләр “РФ Сәламәтлек саклау от- личнигы“, “ТРның атказан- ган табибы“ элек эшләгән коллективы белән хәзер дә тыгыз элемтәдә тора, акыллы киңәшләрен бирә. Үткән елларда районда ваба, трахома, бизгәк, по- лиомиелит, бруцеллез, се- бер түләмәсе, тиф кебек авырулар туктатылган. Йо- гышлы авыруларны 30нчы еллар белән чагыштырсак, соңгы елларда илебездә барган социаль, гигиена, демографик алгарышлар- ны яхшы күзаллыйсың. 2005нче елда шәһәр- ләрдәге һәм районнарда- гы дәүләт эпидемиология күзәтү үзәкләрен реор- ганизацияләп, “Татарстан Республикасында гигиена һәм эпидемиология үзәге“ федераль дәүләт учрежде- ниесенең филиалларын, Кеше иминлеген һәм кул- ланучылар хокукларын яклау даирәсендә күзәтче- лек итү хезмәтен булдыр- дылар. Замана белән бергә атлап –Бүгенге көндә биредә 11 кеше эшли. Аларның өчесе “Роспотребнадзор“- ның ТР буенча идарәсе Саба, Кукмара, Мамадыш районнары буенча тер- риториаль бүлеге, сигезе – ФБУЗ “Татарстан Респу- бликасында гигиена һәм эпидемиология үзәге“ филиалы хезмәткәрләре. Безнең хезмәтләрнең төп бурычы булып, эколо- гик, тормыш шартлары, хезмәте, ялы, рациональ туклануы, барлык социаль факторлар призмасы аша халыкның сәламәтлеген, иминлеген кайгырту тора. Эш диапозоны гаять киң һәм җаваплы. Юбилей кө- нендә әлеге хезмәткә го- мерен багышлаган, кеше сәламәтлеге сагына бар- лык энергияләрен биргән ветераннарыбызга хөрмә- темне, рәхмәтемне бел- дерәм, хезмәттәшләремә сабырлыклар, күңел көр- леге телим. Яшерен - ба- тырын түгел, эшләр ел- дан-ел катлаулана, тик элекке чыныгу алган, зур тәҗрибәгә, осталыкка ия булган хезмәткәрләребез- нең бирешергә исәпләре юк. Безнең ведомствоның җете күзе барысын да күрә, халыкны гадәттән тыш хәлләрдән саклауны гарантияли,–ди филиал мөдире Зөфәр ХӘСӘНОВ. Әйе, әлеге органнарда эшләүчеләр кулланучы хо- кукларын яклау, халыкның санитар-эпидемиологик һәм гомумән кешене чол- гап алган барлык имин- лек мәсьәләләре буенча киң эшчәнлек алып бара- лар. Сәламәтлекне саклау даирәсендә халыкны им- мунизацияләү һәм ВИЧ инфекциягә каршы көрәшү буенча өстенлекле милли проектын, йогышлы авыру- ларны профилактикалау; балаларның һәм яшүсмер- ләрнең җәйге ялын оешты- ру; аларны яңа уку елына әзерләү, аш белән тәэмин итү; эшчеләрнең хезмәт куркынычсызлыгын са- клау; халыкны сыйфатлы су белән тәэмин итүне оештыру; санэпидимин- лекнең башка өлкәләре буенча да зур хезмәт ку- ялар. Хезмәт чит ил граж- даннарын миграцияләү ре- гламенты, илгә кертелүче алкогольле эчемлекләрне, ашау продуктларын, баш- ка товарларның сыйфатын тикшерү, таможня контро- лендә тоту; карантинлы һәм аеруча куркыныч йо- гышлы авырулар керүдән территорияне санитар са- клау кебек мәсьәләләрдә федераль законлылыкны гамәлгә ашыруда туры- дан-туры катнаша.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: