апрель, 2017 ел
пәнҗешәмбе

“Нократ“ һәм “Вятка“ газеталарының 12нче апрель санындагы “Зирәкләр конкурсы“ биременә дөрес җавапны беренче булып Югары Ушма авылыннан Ленуза Мөхәрләмова атады.

ҮЗЕБЕЗНЕҢ АРТИСТЛАР “Сәләт” Мамадыш балалар халык курчак театры (җитәкчесе Инсаф Гасыймов) бакчабыз сабыйларына “Как лиса гусенка Гошу утащила” дигән бик эчтәлекле спектакль тәкъдим итте.

Б алачагы ямьле Шыя буенда узган. Яз көннәрендә ургылып Шыя ага. “Нигә ярсыйсың, җаным, ике-өч көннән барыбер тынычланасың бит”, – дип, су буенда утырырга яраткан Владимир. Ә Шыя аңа игътибар да итми.

Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы «Татарстан Республикасы дәүләт заказы, инвестицион эшчәнлек һәм регионара элемтә буенча Агентлык» ДУП (алда - «Дәүләт заказы буенча агентлык» ДУП) белән бергә атна саен түбәндәге темалар буенча уку семинарлары уздыра.

Сапуриннар нәселе нык бәдәнле ир асыллары белән билгеле. Шуларның берсе – Сергей Ильич. Аның рәвеше дә чын ирләрчә. Алтынчы дистәсен түгәрәкләсә дә, заттан, нәселдән килгән ниндидер бер ышанычлылык, тотрыклылык, рухи көч бар аңарда.

Район газетабызның подписка бәясе арзанрак чакта, Келәүш элемтә бүлекчәсе, 2017нче елның икенче яр- тыеллыгына “Нократ“ һәм “Вятка“ газеталарына йөзгә якын хуҗалыкны яздырып өлгерде.

Машиналардагы кышкы тәгәрмәчләрне кышкыларына алыштырырга санаулы көннәр генә калганда, юл йөрү кагыйдәләре чираттагы үзгәрешләргә дучар булды.

2017 елның 24 апреленнән 29 апреленә кадәр Татарстандапройдут 2016-2017 еллар чорында терлекләрне кышлату йомгаклары буенча зона семинар-киңәшмәләре узачак. Максат – республика АПК оешмаларына сыйфатлы, туклыклы терлек азыгы әзерләү буенчатехнологик процессларны оештыруда ярдәм итү, терлекләрнең баш санын саклап калу һәм арттыруны тәэмин итү, терлекчелек продукциясен җитештерү темпларын арттыру.

2017 елның 26 апрель көнендә Татарстан Республикасы Дәүләт Советының хатын-кыз депутатлары "Мәрхәмәт-Милосердие” берләшмәсе Татарстан Республикасында кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкиле белән берлектә "Хатын-кызлар игътибары" беренче кайнар линиясе оештыра.

Тормышта төрле хәлләр булырга мөмкин: бала ата- ана тәрбиясеннән мәхрүм кала. Мәсәлән, әни кеше ана хокукыннан мәхрүм ителә, әтисе төрмәгә эләгә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: