Озак яшәүнең сере ялда түгел, ә эштә. Сугыш ветераны Миргазиз Ситдыйковка 95 яшь тулды.

2020 елның 10 сентябре, пәнҗешәмбе

Оныклары Һәм оныкчыкларының саны турында сорагач, ул бутала. Ә барлык хәрби иптәшләренең исемнәрен һәм фамилияләрен хәтерли. Миргазиз Ситдыйк улы Ситдыйков 1925 елның 10 сентябрендә Балык Бистәсе районының Югары Тегермәнлек авылында туган, ә бүген Мамадышның Дружба поселогында яши. Җиде яшендә әтисез кала, ә үзе 10 тапкыр әти булган.

Миргазиз Ситдыйковка сугыш башланганда нибары 16 яшь була. Яшь булу сәбәпле, аны армиягә 1942 елда гына алалар. Харьков астында аяусыз сугышларда ике тапкыр яралана, әмма өч ай дәваланганнан соң, Украина, Польшаны азат итүдә катнашу һәм Германиягә барып җитү өчен, яңадан фронтка китә.

Күрсәткән батырлыклары өчен Кызыл Йолдыз ордены, "Германияне Җиңгән өчен", "Батырлык өчен" медальләре белән, юбилей медальләре белән бүләкләнгән.

1945 елда Миргазиз абый туган якларына әйләнеп кайта, ә инде бер елдан соң Тадҗикстанга Ленинабад өлкәсенә сеңелләре янына китә. Дүрт ел шахтада эшләдем. 1949 елда безнең басма Герое Мамадыш районының Кама урман хуҗалыгына килә һәм рейдта йөзүче булып эшли башлый. Бер үк вакытта Калининград өлкәсенең тимер юл техникумында укый. Ветеран үзенең тимер юл төзелешендә катнашуы, аның буенча урман ташулары турында аерым горурлык белән сөйли.

Бүгенге көндә Миргазиз Ситдыйков турында хәзерге буын: "Мондыйлар хәзер булмый", - дип әйтергә мөмкин. Ул район башлыгы урынбасары Ришат Сәмигуллин һәм Усали авыл җирлеге башлыгы Альмир Зиатдиновның котлауларын  егетләрчә горур, намус һәм лаеклы ант белән кабул итте. Өйдә бәйрәм өстәле әзерләнгән иде, кунакларны үз умарталыкларыннан алган бал белән сыйлады.

-  Озак яшәү сере - эштә, башланган эшне ахырына кадәр җиткерә белергә кирәк, бары тик шул чакта гына хезмәт канәгатьләнү һәм файда китерәчәк, - дип  тантана сәбәпчесе.

Очрашу азагында элеккеге солдат район башлыгына сәламен җиткерде һәм вәгъдәләрне үти белгәне  өчен Анатолий Ивановка рәхмәт белдерде.

Без Миргазиз Ситдыйковны туган көне белән тагын бер кат котлыйбыз, нык сәламәтлек, күңел көрлеге һәм озын гомер телибез!

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: