"Соры" хезмәт хакы турында мамадышлылар " Халык контроле "нә хәбәр итә алалар"

2021 елның 1 апреле, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Хезмәт, мәшгульлек һәм социаль яклау министрлыгы хәбәр иткәнчә, рәсми булмаган эшкә урнашу һәм «соры» хезмәт хакы - киләчәктә кечкенә пенсиянең төп сәбәбе булачак. Хәзерге вакытта гражданинның булачак пенсиясенең нигезе-эш бирүченең мәҗбүри пенсия иминиятенә кертемнәре. РПФ взнослар исәпләнә һәм бары рәсми хезмәткә түләү фондыннан гына түләнә.

Хезмәт килешүе төземәгән һәм рәсми булмаган хезмәт хакын «конвертта» түләгән эш бирүче үз хезмәткәрләрен киләчәктә лаеклы пенсиядән мәхрүм итә, чөнки «соры» хезмәт хакына Пенсия фондына взнослар түләнми.

Хезмәт килешүен рәсмиләштермичә генә эшкә алынганда, эш бирүче үз өстенә бернинди йөкләмә дә алмый, бу хезмәт хакын тулы күләмдә түләмәүгә китерергә мөмкин, һәм хезмәткәрне суд органнарына хезмәт хакын түләттерү турындагы таләп белән мөрәҗәгать иткәндә, аның хезмәт эшчәнлеге турында дәлилләре булмаячак. Нәтиҗәдә, хезмәткәр эшләгән вакыт өчен хезмәт хакыннан башка кала.

Пенсия фондының территориаль органнары, муниципаль берәмлекләрнең ведомствоара комиссияләре, миграция хезмәте, салым органнары, хезмәт инспекциясе белән берлектә, эш бирүчеләрнең формаль булмаган мәшгульлекне, рәсми булмаган хезмәт хакын түләү, иминият взносларын исәпләү базасын киметү фактларын ачыклый.

Хезмәткәрләр үзләре дә «конвертларда хезмәт хакы» ның ни дәрәҗәдә кызык булмавын һәм эш бирүчеләрдән үз хокукларын үтәүне таләп итүне аңлап, бу проблеманы хәл итәргә тиеш.

«Конвертларда» хезмәт хакы түләүче эш бирүчеләр турында мәгълүматны «Халык контроле» дәүләт мәгълүмат системасына, шулай ук Татарстан Республикасы Хезмәт, мәшгульлек һәм социаль яклау министрлыгы сайтында һәм «кайнар линия» телефонына(8 (843)557-21-13 телефоны аша яки Мамадышта 3-22-65 телефоны аша хәбәр итәргә мөмкин.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: