Татарстан Президенты Мамадышта СССРның элеккеге баш хәрби прокуроры Николай Афанасьевка бюст ачты

2021 елның 18 июне, җомга

Бүген Мамадыш шәһәрендә СССРның элеккеге баш хәрби прокуроры, СССР генераль прокуроры урынбасары Николай Афанасьевка бюст ачу тантанасы булды. Тантанада Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, Үзәк хәрби округ хәрби прокуроры Александр Антюфеев һәм Николай Афанасьев оныгы Татьяна Соколова катнашты.

«Бу тантанада катнашу безнең барыбыз өчен дә зур дәрәҗә. Николай Порфирьевич - гадәти булмаган язмыш кешесе. Аның исеме илнең хәрби прокуратурасы органнары тарихына алтын хәрефләр белән язылган», - диде Рөстәм Миңнеханов сәламләү сүзендә.

Николай Порфирьевич Афанасьев Татарстанда үзенең хәрби һәм хезмәт юлын башлый. Гражданнар сугышы тәмамланганнан соң, Татарстан АССР Мамадыш шәһәренең җинаятьчеләрне эзләү бүлегенә җитәкчелек итә. Аның турыдан-туры катнашында берничә банда тар-мар ителә. 1945 елның мартында Николай Афанасьев Советлар Союзы Кораллы Көчләренең Баш хәрби прокуроры итеп билгеләнә. Шунысы игътибарга лаек, моңа кадәр 5 ел эчендә Николай Афанасьев, ул вакытта үзе өчен бу вазифадан баш тарта. "Бай фронт тәҗрибәсе алгач кына, профессиональ белемнәре җитәрлек булган Николай Порфирьевич хәрби прокуратура органнарын җитәкләде", - дип ассызыклады Рөстәм Миңнеханов.

Президент билгеләп үткәнчә, Николай Афанасьев хәрби прокуратура тарихында мөһим урын алып тора. Аны гаделлек, бурыч, компетентлык һәм офицерлык намусының кискен хисе аерып тора. "Николай Порфирьевич, аның Ватанга фидакарь хезмәт итүе үрнәгендә без яшь буынны үз җиренә, үз ватанына мәхәббәт хисе тәрбияләргә тиеш", - диде Рөстәм Миңнеханов.

ТР Президенты билгеләп үткәнчә, Николай Афанасьевка бюст ачу - җинаятьчелек белән көрәштә җәмгыять мәнфәгатьләрен яклаучыларны гына түгел, прокуратура органнарына килүче яшьләр өчен батырлык үрнәге дә. «Бүгенге вакыйга-данлы традицияләр саклануын һәм буыннан-буынга тапшырылуын тагын бер дәлил. Безнең яшьләр алга таба да аларны тормышка ашырсын, илебез һәм республиканың данын һәм абруен саклап калсын», - дип өстәде Рөстәм Миңнеханов.

Александр Антюфеев билгеләп үткәнчә, Николай Афанасьев исеме белән ул 1942 елдан алып 1945 елга кадәр җитәкләгән тимер юл транспортының Төп хәрби прокуратурасын оештыруга бәйле. "Бюст кую турындагы карар - Николай Афанасьевның сугыш елларындагы тормыш батырлыгына, аның профессиональ фидакарьлегенә, шулай ук ватан һәм үз халкы хакына үз-үзеңне корбан итүгә югары хөрмәт күрсәтү", - диде Үзәк хәрби округның хәрби прокуроры.

Татьяна Соколова, үз чиратында, һәйкәл төзүдә катнашканнарга рәхмәт белдерде. "Бабамныкы булган буын үзенчәлекле иде. Аларга күп нәрсә кичерергә туры килде: гражданнар сугышы, Бөек Ватан сугышы, әмма, шуңа да карамастан, алар искиткеч тормыш сөючәнлеген һәм оптимизмын саклап кала алдылар", - дип өстәде Николай Афанасьевның оныгы.

Бюстны ачу тантанасыннан соң Рөстәм Миңнеханов шулай ук тыл хезмәтчәннәре һәм сугыш чоры балалары һәйкәленә чәчәкләр салды.

ТР Президенты Матбугат хезмәте, Булат Низамиев.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: