ТР Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Марат Әхмәтов «Бердәм Россия» партиясенең Мамадыш бүлеге конференциясендә катнашты

2022 елның 14 гыйнвары, җомга

Соңгы биш ел дәвамында бу вазифаны Мамадыш муниципаль районы башлыгы Анатолий Петрович Иванов башкарды. Ул 2016 елның ноябреннән 2021 елның декабренә кадәрге чордагы эш турында хисап белән чыгыш ясады . А.П.Ивановның чыгышыннан кайбер өзекләрне китерәбез сезгә:

1. Мамадыш җирле бүлекчәсендә бүгенге көндә партиянең 2151 әгъзасы исәптә тора, бу район сайлаучыларының 6,5% ын тәшкил итә, оештыру эшләре партиянең 42 беренчел бүлекчәсендә берләштерелгән. Хисап чорында партия саны 134 кешегә арткан.

2. Хисап чорында җирле бүлекчәнең 6 конференциясе һәм җирле сәяси советның 82 утырышы үткәрелде, анда югары җитәкче партия органнары һәм депутатлар фракциясе карарларын тормышка ашыру буенча мөһим мәсьәләләр каралды.

3. Хисап чорында 2016 елдан башлап районның тулай территориаль продукциясе күләме 1,6 тапкыр арткан, ягни 8,3 млрд.сумнан 13,2 млрд. сумга кадәр, сәнәгать җитештерүе күләме 1,8 тапкыр арткан, аның күрсәткече 10,8 млрд. сумга кадәр арткан. Авыл хуҗалыгының тулай продукциясе 2 тапкыр, мөгезле эре терлек саны 12816 башка арткан. Бүгенге көндә районның авыл хуҗалыгы оешмалары тәүлеклек савымны 190 тоннага җиткерделәр. Бу республикада сыерларның продуктлылыгы күрсәткече буенча икенче урында.

4. Соңгы 5 ел эчендә федераль һәм республика программалары буенча шәһәрдә һәм 5 авылда барлык балалар бакчалары,  12 урта мәктәп, Мамадыш политехника көллияте бинасы һәм аның тулай торагы ремонтланды. 8 ФАП, 2 табиб амбулаториясе, 4 авыл клубы, 49 спорт мәйданчыгы төзелде.

5. "Авыл территорияләрен комплекслы үстерү" федераль программасы буенча барлык авыл җирлекләрендә 32 спорт мәйданчыгы ясалды, 37 торак пунктта вак таш юллар салынды, 6 балалар уен мәйданчыгы, 4 парк һәм 2 обелиск төзелде.

6. Мамадыш шәһәрендә дә зур үзгәрешләр бар. "Лагуна" бассейны, "Юбилейный" спорт-сәламәтләндерү комплексы, Мамадыш шәһәрендә чистарту корылмалары ачылды, стадион-ипподром үзгәртеп корылды, чернобыльчеләр аллеясы, "Квантум" техник иҗат йорты реконструкцияләнде, Совет урамында реконструкция һәм төзекләндерү эшләре башкарылды, спирт заводы артындагы күл, Мамадыш шәһәрендә балалар өчен уен бүлмәсе ачылды.

7. Мамадыш районы «Иң яхшы муниципаль практика» федераль конкурсында җиңүче булды, анда Мамадыш шәһәре 75 млн.сум грантка лаек булды. Бу акчалар шәһәрдә узган ел ачылган заманча пляж комплексы төзү өчен файдаланылды.

8. Мамадыш-Россиянең иң төзекләндерелгән кече шәһәрләренең берсе: "Россиянең иң төзек шәһәр (авыл) җирлеге" Бөтенроссия конкурсында ике тапкыр җиңүче, ике тапкыр призер, "Татарстан Республикасының иң төзек торак пункты"республика конкурсында уникенче тапкыр җиңүче исеменә лаек булды.

9. Соңгы 5 елда районның терлекчелек тармагында тотрыклы үсеш темпы күзәтелә. Технологик процессны модернизацияләү буенча  күләмле кертемнәр нәтиҗәсендә  агросәнәгать комплексының район инвесторы Р.М. Мотыйгуллин Татарстан Республикасы һәм Россиянең иң уңышлы хуҗалыкларының  берсе булуга иреште.Ул 2 заманча сөт комплексын файдалануга тапшырды. Өстәмә рәвештә 22 мең баш мөгезле эре терлеккә 5 заманча симертү мәйданчыгы төзелде. Республикада Израиль технологияләре буенча беренче азык үзәге төзелде.

10. Районда кошчылык буенча эш тә зур темплар белән алга бара. Булганнары ныгытыла, ашату һәм тоту өчен яңа җиһазлар сатып алына.

11. Россиянең эре шәһәрләренә яңа пешкән  җиләкләрне җибәрү буенча җиләк-җимеш юнәлеше үсә.

12. 109 - КФХ, 204 – миниферма, 7– авыл хуҗалыгы кооперативы төзелде.

13. 2Азбука сыра"Мамадыш заводы" ҖЧҖ," Татспиртпром "АҖ," РМ Агро "ҖЧҖ," Мамадыш кирпече "заводы," Мамадышстрой "ЯАҖ," Стройсити "ҖЧҖ кебек төп сәнәгать предприятиеләре ел саен җитештерү куәтләрен арттыра. Бездә Татарстанның сыр продукциясенең 41% ы, колбаса эшләнмәләренең 19% ы, республиканың этил спиртының 34% ы, кирпечнең 8% ы җитештерелә.

14. Кече һәм урта эшмәкәрлекне алга таба үстерүне тәэмин итү максатында, районда 2015-2016 елларда беренчеләрдән булып, кирәкле барлык инфраструктура көчләрен тәэмин итеп, 80 гектар мәйданлы "Вятка"сәнәгать паркы төзелде. Хәзерге вакытта 4 резидент уңышлы эшли, 4 проект гамәлгә ашыру стадиясендә.

"Бердәм Россия «партиясенең Мамадыш җирле бүлеге секретаре вазыйфасына якындагы биш елда кемне  билгеләү турында сорауны күтәрүнең кирәге дә калмады. Барлык эшләнгән эшләр дә халык өчен, һәм барысы да күз алдында. Конференция башында сайланган хисап комиссиясе делегатларга яшерен тавыш бирү юлы белән партиянең җирле бүлекчәсе секретарен сайларга тәкъдим итте. Барлык 56 делегат та Анатолий Ивановны бертавыштан әлеге партия вазыйфасына яңадан сайладылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: