Җылыны сакламый торган пуховикны кибеткә ничек кайтарырга

2023 елның 31 гыйнвары, сишәмбе

Яңа әйбер сатып алу шатлыгы һәрвакыт үзенчәлекле. Без матур кышкы өс киеме сайлыйбыз, әлбәттә, көзге алдында әйләнәбез. Шунда ук аңлашыла: бу курткада без бөтенләй башкача күренәбез, күпкә матуррак. Шикләр артка чигенгәнче, кассага ияреп, тиз генә сатып алабыз, пакетка төреп, өйгә кайтабыз.
Өйдә бәйрәм көтмәгәндә тәмамлана. Чөнки әйбер  туры килми. Зурлыгы буенча түгел, без кибеттә пуховикны сынап карадык бит. Бу куртка гел җылытмый, аның белән суык.
 Мондый проблема белән Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чаллы территориаль органына кулланучы мөрәҗәгать итте. Тыштан куртка бик яхшы күренә, бик яхшы утыра, ләкин бөтенләй җылытмый, — дип зарлана кыз. Сатучылар киңәше буенча ала, алар аңа иң җылысы диләр. Ләкин куртка аны җилдән һәм салкыннан сакламый. Шул ук кичтә ул яңартуны кибеткә кире кайтаруны сорады, претензия хатында сәбәпне атады: җитәрлек җылы түгел. Өч көннән соң «кулланучылар хокукларын яклау турында» Законның 25 статьясына сылтама белән кибет баш тартты: товар файдалануда, биркалар һәм ярлыклар сакланмаган, «җитәрлек җылы түгел» формулировкасы сыйфатлы товарны кире кайтару өчен нигез булып тормый.
Өстәвенә, яраклы температура, җылыткыч күләме һәм аның төре турында бернинди мәгълүмат та күрсәтелмәгән. Нәрсә эшләргә? Әлбәттә, кире кайтарырга, киеп булмый торган әйбер нигә кирәк? Өстәвенә, кыз аның өчен шактый гына акча түләгән.
Сатучы бу максатка яраклы товарны кире алырга тиеш иде. Россия Федерациясендә бу кулланучылар хокукларын яклау турындагы Законның 4 статьясындагы 3 пунктына беркетелгән. Әмма сатучы кулланучыга тулысынча дөрес мәгълүмат җиткерми, шуның нәтиҗәсендә кулланучы товарны дөрес сайламаса, кулланучы, Кулланучылар хокукларын яклау турындагы Законның 12нче маддәсе нигезендә, товар өчен акчаны кире кайтарырга хокуклы.
Әгәр гарантия срогы чыкмаган икән-Сез сатучыдан теге яки бу кимчелек килеп чыгуның сәбәбен билгеләү буенча товарга экспертиза үткәрүне таләп итәргә хокуклы. Бу закон нигезендә кулланучылар хокукларын яклау турында РФ Законының 18 статьясында беркетелгән. Әгәр гарантия срогы чыккан икән, сез, сатып алганнан соң, 2 ел дәвамында товарны кире кайтаруны таләп итә аласыз, әлбәттә, әгәр экспертиза товарда җитешсезлек килеп чыгуның сәбәбе - производствода булган җитешсезлек булуын күрсәтсә.
Сатып алучы-белгеч түгел, ул товарның куллану үзенчәлекләрен белергә тиеш түгел, алар турында язма һәм телдән сатучыга тиешенчә хәбәр итәргә тиеш. Бу очракта сатучы  моны эшләмәде, киресенчә, кулланучыны алдады. Судка дәгъва гаризасын юристлар ярдәмендә Татьяна инде төзегән һәм хәзер тауарны экспертизага җибәрергә әзерләнә, анда белгечләр мамык һәм каурыйларны «саныйлар», җитештерүче раслаганча, «иң кырыс шартларда» суыктан саклый аламы-юкмы икәнен ачыклаячак. Әгәр дә ул белдерелгән характеристикаларга туры килмәсә, кибет товар өчен дә, экспертиза өчен дә акчаны кире кайтарырга тиеш булачак.
Яр Чаллы территориаль органы
Татарстан Республикасы Дәүләт Алкоголь Инспекциясе

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: