"Безнең район-киләчәк үрнәге" сессиясе кысаларында Мамадыштан 16 яшьлек Алинә Нурмиева иң яхшы проект авторы булды

2020 елның 21 августы, җомга

10 нчы сыйныф укучысы Алинә Нурмиева һәм аның дөрес туклануга багышланган проекты «Яшьләр вакыты» акциясе кысаларында «безнең район – киләчәк үрнәге" проект сессиясендә җиңү яулады. Алинә яшьләрнең фаст-фудка карата булган мәхәббәт нәтиҗәләре турында белү һәм нормаль кухня законнарына каршы килмәгән ризыкны мөстәкыйль әзерли алу өчен чыгыш ясады. Проект авторы дөрес туклану кабинеты планын мастер-класслар һәм әзерлек буенча мастер-шоу оештыру өчен тәкъдим итте. Социаль челтәрләрдә идеяне алга этәрергә мөмкин булган кабинет нигә кирәк дигән сорауга Алинә яшьтәшләре белән элемтәгә алырга, ә идеалда, аларга хаталарга юл куймаска, процессны контрольдә тотарга ярдәм итәр идем, дип җавап бирде. Яшьләр эшләре буенча министр урынбасары Анна Захматова Алинәне тыңлагач, чыгышның аңа ошаганын, соклануын әйтте.

- Мин бу идея белән Яшәвеңне тоям, менә шулай ышанычлы һәм  энтузиазм белән тәкъдим ителергә тиеш проектлар, - дип мөрәҗәгать итте җиңүчегә эксперт.

Сүз уңаеннан, жюриның икенче әгъзасы сыйфатында район башлыгы Анатолий Иванов чыгыш ясады. Ул шулай ук теманың актуальлеген билгеләп үтте.

– Технологик карта буенча ашамлык әзерләү – ул бер төрле, ә менә аны табигый продуктлардан пешерү  монысы инде- икенче. Табигый продуктларны башта үстерергә кирәк. Мәктәп укучыларын сәламәт туклану мәсьәләсе Хәзер хөкүмәт дәрәҗәсендә күтәрелүенә мин бик шат. Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов бу проблема белән шәхсән үзе кызыксына. Безнең район бу юнәлештә эшли инде-мәктәп участокларында бернинди зарарлы ашлама да кулланылмый, безнең балалар пестицидларда үстерелгән яшелчәләр белән тукланмый. Яшьләрнең бу инициативаны хуплавы куандыра, - дип билгеләп үтте район башлыгы.

Безнең матбугат хезмәтенә биргән интервьюсында Анна Захматова Алинә Нурмиевага тапшырылган сертификат аңа киләчәктә бу проектны тормышка ашырырга ярдәмгә итүгә исәп тотарга хокук бирә, дип сөйләде. Моннан тыш, Мамадышта яшәүче 16 яшьлек кыз бик шәп спикер.

- Алинә – безнең кеше! Ул яшь, амбициоз, үз идеяләренә нык ышана һәм башкалар өчен җаваплылык тоя. «Кадрлар резервы» проекты өчен иң яхшы кандидатура , - дип үз фикерен белдерде министр урынбасары.

Исегезгә төшерәбез, бүген 10нан артык проект тәкъдир ителде. Анатолий Ивановка, яхшы проектларны билгеләү өчен күп вакыт кирәк булмады. Берничә баланы ул кабат очрашуга чакырды һәм аларның тәкъдимнәрен дә карарга вәгъдә бирде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: